Cukorra természetesen szüksége van sejtjeinknek, hiszen energiát nyerünk belőle. A vércukorszint megmutatja, mennyi glükóz található a véredben. Bizonyos rizikófaktorok növelik a magas vércukorszint kialakulását, így érdemes odafigyelni az egészséges életmódra.
A rendellenes vércukorszint nem használ a szervezetünknek, viszont gyakran csak lappangó formában van jelen, lehet, hogy nem is tudsz megjelenéséről. Cikkünkből megtudhatod a leglényegesebb információkat a magas vércukorszint tüneteiről és kezeléséről.
Nem szerencsés, ha gyakran fogyasztasz egyszerre nagyobb mennyiségű ételt és a magas cukortartalmú italokat is jobb tiltólistára helyezed. Vércukorszintedet emelheti érzelmi stressz és a mozgásszegény életmód is, sőt bizonyos gyulladásos betegségek, fertőzések esetén is magasabb lehet a szint. Súlyosabb esetről beszélünk, ha a tested nem tud inzulint termelni, vagy nem tud rá kellőképpen reagálni.
Akkor beszélünk magas vércukorszint fennállásáról, ha étkezés előtt 7, étkezés után 8 mmol/l fölé emelkedik az érték. Ez a hiperglikémia.
A magas vércukorszint tünetei
A tünetek nem éppen figyelemfelkeltőek. Ha nem ismerjük őket, akár hosszú időn keresztül együtt élhetünk velük, mialatt egyre súlyosbodik a helyzet.
- gyakori vizelés
- állandó fáradtságérzet
- erős szomjúság érzet
- homályos látás
- lassan gyógyuló sebek
- indokolatlannak tűnő fogyás
- száraz vagy viszkető bőr
- horkolás
- hallásromlás
A megfelelő diagnózissal és a szükséges kezeléssel későbbre halasztható, illetve nagy eséllyel kivédhető a valódi cukorbetegség kialakulása. Edzői tanácsaink tippeket adnak a helyes étkezéshez és a legalább napi 30 perc testmozgáshoz.
Lássuk csak, milyen kezelési és életmódbeli változtatásokra számíthatsz, ha jellemzően magas a vércukorszinted. Eleinte nehéznek tűnik, de rövid idő után a szervezeted jó közérzettel, erősebb, energikusabb életérzéssel válaszol.
A magas vércukorszint kezelése:
- gyógyszerszedés
- inzulin injekció
- pontos étkezési időpontok
- meghatározott ételmennyiség
- elegendő folyadék fogyasztása
- állandó vércukorszint mérés
- rendszeres testmozgás
Természetesen folyamatosan orvosi kontroll alatt kell maradnod a kezelés és életmódbeli változtatások idejére, de a sikeres ellátásnak köszönhetően szénhidrát-háztartásod javulni fog, egészségesebb és hosszabb életed lehet.
Az egészséges életmóddal, a rendszeres szűrővizsgálatokkal valóban sokat tehetsz egészségedért! Tudjuk, hogy ezt mondani könnyű, de a rohanó mindennapokban mindezt következesen megvalósítani már sokkal nehezebb.
Csatlakozz egyesületünkhöz, kövess minket a Facebook-on vagy az Instagramon ahol rövid videókkal, cikkekkel, receptekkel segítünk kiegyensúlyozottabbá tenni az életed!